Podsumowanie sezonu 2018/19

Sezon rozgrywkowy PES Championship Series oficjalnie zakończył się w raz z ostatnim turniejem rankingowym ONLINE. Czas podsumować minione osiem miesięcy rozgrywek rankingowych w formatach OFFLINE i ONLINE.

Piąty sezon rankingowy za nami, a drugi pod nazwą PES Championship Series. Sporo działo się na turniejach ONLINE, a jeszcze więcej w trakcie zawodów OFFLINE. Z tego miejsca dziękujemy wszystkim partnerom, którzy wspierali nasze turniejowe inicjatywy w trakcie sezonu, a były to firmy: Techland (dystrybutor gry), Genesis, Cham-pion, PlayStation Polska i Let’s Play Częstochowa. Podziękowania również dla wszystkich właścicieli lokali, w których organizowane były nasze turnieje – Lafayette w Zelowie, BarON w Krakowie, Ęklawa w Tomaszowie Mazowieckim, Olimp w Katowicach, B3 Music Club w Kluczborku, Olimpijska 5 w Gdyni, Piwiarnia Częstochowa i Restauracja Gościnna w Łodzi.

Dziękujemy również wszystkim osobom, które w mniejszym lub w większym stopniu pomagały w organizacji imprez (zabierały konsole, monitory itd.).

W sezonie 2018/19 zadebiutowała klasyfikacja indywidualna ONLINE, która oparta była na zdobywaniu punktów w zawodach rankingowych. Czyli prawie ten sam schemat znany z klasyfikacji indywidualnej OFFLINE, z tą różnicą, że punkty zdobywane były dopiero od ćwierćfinału. Wszystkich rankingowych turniejów było łącznie dwadzieścia. W piętnastu do wygrania były nagrody ufundowane przez naszych partnerów (za zajęcie pierwszego miejsca).

Oto TOP 5 klasyfikacji indywidualnej ONLINE w sezonie 2018/19:

Łączna ilość graczy, która wzięła udział w rankingowych turniejach ONLINE wyniosła: 880 graczy. Średnia ilość graczy na jeden turniej wyniosła: 44 uczestników. Najwyższa frekwencja była w pierwszym turnieju, gdzie zgłosiło się 83 osoby. Z kolei najniższa frekwencja wyniosła 25 graczy (18 i 19 turniej).

W między czasie odbył się również ósmy sezon Premium League. Udział w rozgrywkach wzięło 24 zawodników. Najlepszy okazał się Bolek, na drugim miejscu uplasował się Smolik, a najniższy stopień na podium zajął Karolking.

Rozgrywki rankingowe ONLINE były bardzo dobrą alternatywą dla osób, które z różnych przyczyn nie brały udziału w rozgrywkach OFFLINE. Co ważne, walka toczyła się nie tylko o punkty do rankingu, ale również o atrakcyjne nagrody, a sam udział w zawodach był darmowy. To był pierwszy sezon, w którym udało się zrealizować tego typu rozgrywki ONLINE. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za rywalizacje.

Piąty sezon rankingowy OFFLINE rozpoczął się z grubej rury – od turnieju w ramach imprezy esportowej Let’s Play Czestochowa, gdzie na 20 stanowiskach rywalizowało ponad stu graczy. Dodatkowo, uruchomiona została transmisja LIVE na platformie TWITCH, dzięki czemu można było śledzić wybrane mecze na żywo oraz wszystkie wyniki na dedykowanej stronie.

Wszystkich turniejów OFFLINE łącznie było dziewięć. Względem poprzednich sezonów zostały wprowadzone drobne zmiany jeśli chodzi o lokalizacje (miasta) i miejsca (lokal). O ile turnieje w Łodzi, Zelowie, Katowicach, czy w Tomaszowie Mazowieckim to sprawdzone miejsca. Tak np. w Krakowie potrzebna była nowa lokalizacja, ponieważ w poprzednim lokalu najzwyczajniej było zbyt mało miejsca. Udało się znaleźć idealne miejsce na turniej jakim jest bez wątpienia lokal BarON, który spełnił nasze i uczestników oczekiwania. Odświeżony został Kluczbork na turniejowej mapie Polski oraz również zawody zawitały na Pomorze, gdzie impreza odbyła się w lokalu Olimpijska 5, na stadionie Arki Gdynia. Niektórzy nawet załapali się na krótkie zwiedzanie stadionu. W planach również był turniej w Warszawie w jednej z galerii handlowych, gdzie najważniejsze mecze (półfinał, mecz o 3 miejsce i finał) miały zostać rozegrane na sali kinowej. Ostatecznie temat został przełożony na inny termin.

Oto TOP 10 klasyfikacji indywidualnej OFFLINE w sezonie 2018/19:

Oto TOP 4 w klasyfikacji drużynowej w sezonie 2018/19:

Łączna ilość graczy, która wzięła udział w turniejach rankingowych OFFLINE: 670 zawodników. Średnia ilość graczy na jeden turniej wyniosła: 74,44 os/tur. Najwyższa frekwencja była na zawodach w ramach Let’s Play Czestochowa, gdzie została wypełniona cała lista (128 graczy). Najniższa frekwencja wyniosła w Tomaszowie Mazowieckim – 47 zawodników na liście.

Sezon turniejowy OFFLINE oceniamy wysoko. Bardzo nas cieszy rokroczny wzrost średniej na turniejach. Zainteresowanie naszymi turniejami cały czas wzrasta, a w tym roku udało się przekroczył średnią 70 graczy, co oznacza wzrost o prawie 10 punktów. Jest to dla nas świetna informacja, bo jasno ukazuje, że cały czas jest zainteresowanie na tego typy rozgrywki w naszym kraju. A jeszcze pięć lat temu, gdy zaczynaliśmy naszą pracę, w turniejach brało udział 40 uczestników. Wzrost niespełna dwukrotny! Dziękujemy wszystkim graczom, którzy jeździli po kraju i uczestniczyli w organizowanych przez nas turniejach. Mam nadzieje, że dobrze się bawiliście za każdym razem, bo to najważniejszy aspekt naszych turniejowych rozgrywek.