Pesleague WT 2018 Europe – Podsumowanie turnieju

 

Wczoraj odbył się finał regionalnych kwalifikacji w strefie europejskiej w ramach rozgrywek Pesleague World Tour 2018. Podsumowanie turnieju, wyniki i galeria.

Zanim przejdziemy się do podsumowania tego, co wydarzyło się wczoraj w Barcelonie, to najpierw chcielibyśmy opisywać nasze wizualne doświadczenie z tego eventu. O ile sama przestrzeń była przygotowana wyśmienicie i robiła wrażenie, tak transmisja LIVE była totalnym nieporozumieniem. Jakość strumienia przesyłowego była tak niska, że na ekranie widać było jedynie rozpikselowane tekstury poruszające się na ekranie. Możliwe, że jakość transmisji była wynikiem ograniczeń przesyłowych jakie Konami miało na miejscu i ciężko było zrobić cokolwiek z tym, co nie zmienia faktu, że końcowy efekt wyszedł mizernie. Z tego powodu nie będziemy wstawiać żadnych powtórek i linkować do meczy.

Podsumowanie zaczynamy od rozgrywek 1v1, gdzie padło mnóstw zaskakujących wyników i interesujących rozstrzygnięć zarówno w fazie grupowej oraz w rundzie play-off. W piątek miało miejsce losowanie grup i 16 zakwalifikowanych graczy zostało rozlosowanych do następujących grup:

Zdecydowanie grupa B była najbardziej wyrównaną, ale zanim do niej przejdziemy, to sprawdźmy co wydarzyło się w grupie A. Tutaj głównym faworytem był Neo_Lofti, który nie zawiódł i pewnie awansowało do rundy play-off. Jako drugi zameldował się jego rodak Bounti27_PW. W grupie B, o której wcześniej pisaliśmy, po wyrównanych i emocjonujących konfrontacjach awansowali Cl23_wide i JOANFCB.  Grupa C to kolejny popis francuskich zawodników. Alex_Grd_PW i Neo_TerribleTank okazali się najlepsi w tej grupie i awansowali do następnej rundy. W grupie D murowanym faworytem był Ettorito97. Włoch mocno obniżył loty w stosunku do tego co prezentował w poprzednim sezonie. Awans wywalczył, ale nie było zrobione w przekonującym stylu. Do rundy play-off awansował również Hiszpan – ErKobRa.

Ćwierćfinały przyniosły bardzo zacięte pojedynki. Pierwszym z nich był mecz pomiędzy JOANFCB vs Bounti27_PW, gdzie ostatecznie Hiszpan pokonał Francuza 4-3. Neo_Lofti wyeliminował CL23_wide pokonując go 3-2. Kolejnym graczem, który zameldował się w półfinale był Alex_Grd_PW, który okazał się lepszy od ErKobRa (2-1). Największą niespodzianką w tej rundzie była eliminacja Ettorito97, który nie dał sobie rady z Neo_TerribleTank przegrywając 0-1. Dla Włocha jest to kolejny nie udany regionalny finał. W azjatyckim finale nie wyszedł nawet z grupy.

W pierwszym półfinale JOANFCB skromnie 1-0 pokonał Alexa_Grd_PW i jako pierwszy zameldował się w wielkim finale. W drugim półfinałowym spotkaniu zagrali Neo_Lofti i Neo_TerribleTank. Lepszy okazał się ten pierwszy, który pokonał 4-2 swojego kolegę z ekipy Neo_esports.

W finałowym meczu ciężko było wskazać faworyta. Patrząc na ostatnie wyniki i doświadczenie, to w tej materii Neo_Lofti na pewno miał przewagę nad Hiszpanem. Od początku meczu Francuz przejął inicjatywę i co rusz zagrażał bramce przeciwnika. Szybko to przyniosło efekt i po 20 minutach było 1-0 dla Neo_Lofti. Dopiero strata bramki obudziła Hiszpana, który wreszcie zaczął powoli przeważać. Niestety, w pierwszej połowie nie udało mu się stworzyć na tyle klarownej sytuacji, aby strzelić wyrównującego gola. Druga połowa zaczęła się pod dyktando JOANAFCB, ale za każdym razem brakowało wykończenia lub dobrego podania. Neo_Lofti nastawił się na kontrataki i pod koniec meczu dobił rywala strzelając drugiego gola i rozstrzygając pojedynek na swoją korzyść. Wynik już nie uległ zmianie. Neo_Lofti wygrał pierwszy regionalny finał w Europie.

Rozgrywki drużynowe to nowość w dotychczasowej rywalizacji na platformie pesleague. Jak świetnym pomysłem było wprowadzenie tego formatu na arenę międzynarodową pokazał właśnie ten turniej, w którym zagrało osiem najlepszych ekip z sieciowych kwalifikacji. Poniżej prezentacja grup.

W grupie A absolutnym faworytem było Total Football z Holandii. Jako ciekawostkę podamy, że jakiś czas temu polska ekipa Elite eSport Team mierzyła się z Holendrami w formacie 2v2 i padł wówczas remis 2-2.  Jak na faworytów przystało – Total Football bez żadnych problemów wygrało swoją grupę i jako pierwsi zameldowali się w półfinale. Drugim zespołem, któremu udało się awansować była ekipa Invapa. Grupa B to grupa śmierci, gdzie w każdym zespole można było zobaczyć graczy z aktualnego TOPu. Ostatecznie awans wywalczyły ekipy Broken Silence i TEAM EXPERT.

W pierwszym półfinale Total Football zmierzyło się z TEAM EXPERT. Holendrzy nie dali żadnych szans Niemcom, przeważali w całym meczu,  a  gol na 4-1 to dla nas najpiękniejsza bramka całego turnieju. Sprawdźcie koniecznie.

W drugim półfinale mierzyło się Broken Silence z Invapa. Faworytem tego spotkania była ekipa Ettorito97, która szybko objęła prowadzenie w meczu, a kilka minut później podwyższyła wynik na 2-0. Druga połowa zaczęła się od ataków Invapa, co przyniosło szybko skutek w postaci gola kontaktowego. Kolejne ataki nie przynosiły już efektu, a parę razy Broken Silence mogło zakończył ten mecz strzelając trzeciego gola. Wynik już nie uległ zmianie, Broken Silence wygrało z Invapą 2-1 i w finale zmierzy się z Total Football.

Po wylosowaniu grup po cichu liczyliśmy na to, aby właśnie taki finał zobaczyć. Początek meczu należał do Broken Silence, które szybko objęło prowadzenie. Stracony gol podziałał pobudzająco na ekipę Total Football, która objęła inicjatywę w meczu i co chwile zagrażała bramce przeciwników. Jednak brakowało albo ostatniego dobrego podania albo zakończenia sytuacji strzałem na bramkę. Zbyt koronkowo Holendrzy chcieli rozgrywać piłkę w polu karnym, co nie przynosiło żadnego efektu. Broken Silence nastawiło się na kontrataki, ale nie udało im się podwyższyć wyniku w pierwszej połowie. Co nie udało się w pierwszej połowie, wypaliło w drugiej. Po ładnej akcji Broken Silence podwyższyło wynik na 2-0 i spokojnie mogli kontrolować grę. Total Football przeszło na bardziej ofensywny styl gry, ale ich problem polegał nie w ustawieniu, a w sposobie rozgrywania piłki przy lub w polu karnym przeciwnika. Wydać się mogło, że na siłę chcą wejść z piłką do bramki. Zmasowane ataki wreszcie przyniosły efekt i w 76 minucie Holendrzy strzelili kontaktowego gola. Niestety, to było wszystko na co było stać Total Football w tym meczu. Wynik nie uległ już zmianie i drużyna Broken Silence wygrała zawody.

Na sam koniec wrzucamy jeszcze parę zdjęć z turnieju. Drugi regionalny finał w Europie odbędzie się w marcu w Mediolanie.