PESCS 2018/19 – Zapowiedź nowego sezonu

Do premiery PES 2019 pozostało jeszcze kilkanaście dni, ale to już odpowiedni czas na ogłoszenie nowego sezonu, który oficjalnie rozpocznie się, gdy gra zadebiutuje na rynku. Poniżej przeczytasz szczegóły na temat nadchodzącego sezonu.

W nowym sezonie zostanie wprowadzonych kilka zmian oraz dodane zostaną nowe rozgrywki mające na celu jeszcze bardziej uatrakcyjnienie całego sezonu. Gracze będą mogli ze sobą rywalizować w dwóch formatach – indywidualnym (offline i online) oraz drużynowym (offline i online). Poniżej prezentujemy dotychczasowe rozgrywki i zmiany jakie zostały dokonane oraz prezentacja nowych form rywalizacji.


W nowym sezonie rozgrywki indywidualne zostaną podzielone na rywalizacje offline i online. Co oznacza jedno – turnieje rankingowe poszerzają się o potyczki sieciowe. Obie formy (offline i online) będą posiadać własną klasyfikacje, w której gracze będą zbierać punkty. O ile podział punktowy w klasyfikacji offline pozostaje bez zmian, tak w rankingu online, ze względu na inny format turniejów, prezentuje się następująco:

1/4 – 10 pkt
IV miejsce – 25 pkt
III miejsce – 50 pkt
II miejsce – 75 pkt
I miejsce – 100 pkt

Punkty będą przyznawane dopiero, gdy gracz dotrze minimum do ćwierćfinału. Jeżeli odpadnie wcześniej, to nie zdobędzie żadnych punktów. Turnieje online rankingowe będą rozgrywane głównie w formacie drabinki playoffs z dwumeczem w każdej fazie, prócz finału i pojedynku o 3 miejsce. Pięciu najlepszych graczy z rankingu awansuje na Mistrzostwa Polski 2019. Jeżeli osoba z TOP 5 będzie również w TOP 10 klasyfikacji offline, to jego slot przechodzi na kolejną osobę z rankingu ONLINE (klasyfikacja offline ma pierwszeństwo). Łącznie odbędzie się 20 sieciowych turniejów rankingowych. Wszystkie zawody online będą organizowane z wykorzystaniem aplikacji Discord, która służyć będzie do komunikacji między graczami. Poniżej faq jak dołączyć do społeczności w aplikacji discord.

1. Pobierz aplikacje na komputer lub telefon.
2. Zarejestruj konto pod tym samym nickiem z jakiego będziesz korzystać w sezonie rozgrywkowym (warunek konieczny).
3. Wyszukaj w wyszukiwarce kanał PES Championship Series lub dołącz bezpośrednio korzystając z tego linku: https://discord.gg/EhRN23

Pozostałe aktywności turniejowe online, które nie wliczają się w zawody rankingowe:

  • Nowe sezony Premium League
  • Turnieje w ramach Monday Masters, Random Cup i Friday Challenge
  • Zawody sponsorowane

Jeśli chodzi o turnieje rankingowe offline, to tutaj nic nie zmienia się w kwestii punktacji, klasyfikacji i ilości slotów, z których można awansować na Mistrzostwa (nadal TOP 10). Wstępnie zaplanowanych jest 8 zawodów, ale ich liczba być może wzrośnie o dwie dodatkowe imprezy. Na pewno zawody odbędą się w następujących miastach:

  • Częstochowa (w ramach imprezy esportowej Let’s Play)
  • Łódź
  • Kraków
  • Katowice
  • Zelów

Pozostałe lokalizacje zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.


Od 18 sierpnia można zgłaszać klany do rozgrywek drużynowych. Aplikacje należy wysyłać wyłącznie na adres e-mail (klany@pescs.pl), gdzie obowiązkowo musi znaleźć się nazwa drużyny oraz jej pełny skład (minimum czterech graczy –  maksimum ośmiu). Jeżeli drużyna posiada logotyp, to prosimy o załączenie go w załącznik. Ten sam e-mail będzie Wam potrzebny do zgłaszania zmian w składzie (transfery). Zapisy otwarte będą do 10 września. Po tym terminie aplikacje nie będą rozpatrywane.

System punktacji i liczba graczy w drużynie nie ulega zmianie. Jeśli chodzi o transfery to od sezonu 2018/19 będą mogły być przeprowadzane wyłącznie w oknie transferowym, które przypada na termin od 3 grudnia do 6 stycznia. W tym czasie każdy klan będzie mógł zrobić maksymalnie trzy transfery. Dokonywanie zmian poza ramy okna transferowego jest zabronione.

W ramach rozgrywek klanowych odbywać się będą również turnieje online, które w żaden sposób nie będą powiązane z rywalizacją drużynową offline, więc nie ma potrzeby zgłaszania drużyn do tych rozgrywek. Rozgrywki klanowe online będą organizowane w ramach Challenger 2v2 i 3v3. Dodatkowo, przynajmniej jeden turniej offline zostanie zorganizowany w formacie 2v2.


Jeśli chodzi o przyszłoroczne Mistrzostwa Polski, to podział slotów prezentuje się następująco:

TURNIEJ INDYWIDUALNY
1 – Mistrz Polski 2018
1 – Dzika karta
5 – Końcowa klasyfikacja indywidualna online
3 – Turnieje kwalifikacyjne online
10 – Końcowa klasyfikacja indywidualna offline

TURNIEJ DRUŻYNOWY
TOP 4 z klasyfikacji drużynowej offline.

Ponadto, najważniejsza zmiana w Mistrzostwach Polski 2019 powiązana jest z wyborem drużyny – dostępne będą wyłącznie w pełni licencjonowane zespoły.

Zaktualizowany regulamin dotyczący rozgrywek pojawi się przed premierą gry. Regulamin dostępny będzie na grupie Pesleague Polska oraz na stronie pescs.pl w zakładce „O nas”.