Mistrzostwa Polski 2019 odwołane

W tym roku Mistrzostwa Polski w Pro Evolution Soccer 2019 nie odbędą się. Dotyczy to zarówno turnieju finałowego w formacie indywidualnym oraz drużynowym.

Dotychczasowy dystrybutor gry, firma Techland, nie zorganizuje w tym roku Mistrzostw Polski 2019. Decyzja głównie spowodowana jest wcześniejszymi zmianami w firmie, gdzie w tym roku w całości zostanie wygaszony dział wydawniczy, a co za tym idzie, żadne kolejne projekty związane z Pro Evolution Soccer nie są i nie będą wspierane. Jest to dosyć gorzkie pożegnanie firmy z marką i społecznością.

Znając oficjalną decyzje, chcieliśmy samodzielnie zorganizować finałowy turniej pod patronatem dystrybutora w ramach imprezy MeetPoint na Stadionie Narodowym. O ile pod względem technicznym udało się wszystko załatwić, tak kwestią nie do przeskoczenia było zorganizowanie nagród dla TOP 3 Mistrzostw Polski (o drużynowym turnieju już nawet nie wspominamy). Pro Evolution Soccer jest niszową marką, zwłaszcza w Polsce. Słaba wartość marketingowa stanowi mur nie do przeskoczenia w rozmowach z dużymi, potencjalnymi sponsorami. Mistrzostwa Polski to zbyt prestiżowy turniej, aby bawić się w jakiekolwiek kompromisy pod tym względem. Lokalizacja była świetna (Stadion Narodowy), profesjonalna przestrzeń do rywalizacji, niestety zabrakło ostatniego ważnego czynnika – nagród. Dlatego siłą rzeczy zmuszeni byliśmy zrezygnować i poszukać nowej alternatywy. Niestety, nowej alternatywy nie udało się znaleźć, więc została podjęta ostateczna decyzja o tym, że tegoroczne Mistrzostwa Polski w PES 2019 zostaną anulowane. Nie jesteśmy w stanie ich samodzielnie zorganizować dysponując zerowym budżetem.

Co dalej?

Analizując obecne wydarzenia i problematyczną sytuacje marki w Polsce, rozgrywki rankingowe PES Championship Series zostają zawieszone do odwołania. Co to znaczy? Otóż to, że nowego sezonu turniejowego najprawdopodobniej nie będzie. Nie będziemy się zarzekać już teraz, że na pewno nic w tej kwestii nie zmieni się, ale szanse na to, aby nowy sezon ruszył po premierze PES2020 są bardzo małe. A jeżeli ruszy to na pewno na innych zasadach niż dotychczas. PES2020 na tę chwile nie ma żadnego polskiego dystrybutora, choć rozmowy trwają z potencjalnymi chętnymi. Warto tutaj nadmienić, że jeżeli nawet znajdzie się dystrybutor, który będzie chciał dystrybuować grę, to wcale nie będzie to gwarancja, że turniejowy sezon odbędzie się z racji tego, że firma może nie być zainteresowana podjęciem tego tematu (casus Galapagos kiedy przejęli dystrybucje Pro Evolution Soccer).

W przypadku jakichkolwiek nowych informacji lub zmian będziemy informować na bieżąco.