Esportowe plany Konami. Przedstawiamy trzy najważniejsze projekty

W ostatnich dniach wiele działo się w kwestii esportu, który ma być mocno promowany razem z eFootball PES 2020 – nowy sezon eFootball, Reprezentacja Polski eSportu, Reprezentacja Polski IESF. Z racji tego, że w internecie pojawia się wiele pytań, błędnych informacji i niedomówień, postanowiliśmy rozjaśnić sprawę na kilka kwestii.

Zacznijmy od oficjalnych rozgrywek Konami, które znowu zostały poddane zmianom, zwłaszcza w kwestii rebrandingu, który mocno związany jest z sama nazwą gry. W drugiej połowie lipca informowaliśmy jako pierwsi, że tryb Pesleague odchodzi do lamusa, w jego miejsce pojawi się eFootball.

Po niespełna miesiącu oficjalnie zostało to potwierdzone przez Konami. W nowym sezonie oficjalne rozgrywki Konami zostały podzielone na eFootball.Pro i eFootball.Open. Czym różnić będą się oba tryby?

eFootball.Pro skierowany jest do profesjonalnych graczy reprezentujących kluby piłkarskie, które brały udział w pierwszym sezonie rozgrywkowym w PES 2019. Do rywalizacji ma dołączyć kilka nowych zespołów piłkarskich, które samodzielnie wybiorą swoich reprezentantów wśród najlepszych graczy, którzy są bez kontraktów. Konami zastrzegło prawo, że pierwszeństwo mają zawodnicy, którzy brali udział w finałach regionalnych i światowych. Rywalizacja w eFootball.Pro odbywać się będzie w formacie kooperacji 3v3, więc każdy klub biorący udział w rozgrywkach (bez żadnych wyjątków) musi posiadać w swojej sekcji trzech zawodników.

Od razu też informujemy, że w tych rozgrywkach najprawdopodobniej będzie zachowany ten sam schemat. W rozgrywkach mogą brać wyłącznie kluby, które są w pełni licencjonowane w grze. Więc jeżeli ktoś liczył na jakiś polski klub, to niestety, ale będzie rozczarowany. Powód jest oczywisty – brak zespołu z polskiej ligi w samej grze. Dodatkowym i zarazem kluczowym aspektem jest to, że zawodnicy danego klubu rywalizują zespołem w grze, który reprezentują (np. gracze z FC Barcelona będą grać FC Barceloną, a zawodnicy z Schalke 04 grają klubem z Gelsenkirchen). Tak było w pierwszym sezonie i wszystko wskazuje na to, że identycznie będzie w kolejnym.

Schemat rozgrywek eFootball.Pro będzie praktycznie identyczny, jak ten z pierwszego sezonu – najpierw rozgrywka w formacie ligowym (każdy z każdym), a później faza pucharowa. Na tę chwile nie ujawniono ile drużyn awansuje do drugiej rundy. Więcej szczegółów pojawi się bliżej startu rozgrywek, czyli w listopadzie.

eFootball.Open to rozgrywki, które zastąpią Pesleague. Tutaj rywalizacja odbywa się w formacie 1v1 z wykorzystaniem nowego trybu w grze o nazwie Match Day. Wszyscy gracze, którzy będą brać udział w tych rozgrywkach zostaną przypisani do odpowiedniej klasy. Im masz większego skilla, tym w wyższym poziomie rozgrywkowym będziesz rywalizować. Najlepsi gracze z najwyższego poziomu awansują do finałów sieciowych, z których będzie można uzyskać promocje do Regionalnych Finałów, a z nich do World Finals. Start rozgrywek w listopadzie br. Więcej szczegółowych informacji pojawi się wkrótce.

A tak wygląda schemat kwalifikacji na infografice:

***

Reprezentacja Polski w eSporcie tworzona przez PZPN.

Wczoraj prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Pan Zbigniew Boniek, oficjalnie poinformował o rozpoczęciu projektu Polskiej Reprezentacji w FIFA i Pro Evolution Soccer. Ma to ścisły związek z planowanymi turniejami przez organizacje FIFA i UEFA.

FIFA eNation Cup 2020 odbędzie się w produkcje od EA, FIFA 20. Natomiast turniej organizowany przez UEFA odbędzie się z wykorzystaniem eFootball PES2020, a sam turniej nosić będzie nazwę eEURO 2020. Tutaj warto dodać, że Konami ponownie wykupiło licencje na Mistrzostwa Europy, które pojawią się w grze jako DLC w drugim kwartale 2020 roku. Na mocy tej umowy powstanie również wspomniany turniej, na który będzie szanse miał się zakwalifikować zawodnik z Polski. Być może również zostanie wydana specjalna wersja gry pudełkowej tak jak to było w 2016 roku, gdzie na okładce był Gareth Bale.

Tak będzie wyglądać system kwalifikacji:

Najważniejszą kwestią w tym momencie jest wybór „kapitana” czy też jak kto woli „selekcjonera”. Sprawa nie jest prosta, bo według słów Pana Bońka, będzie to jedna osoba, która spełniać będzie kwalifikacje zarówno w FIFA i PES. Jest to oczywiste, że nie ma żadnej takiej osoby, która mogłaby spełnić te wymagania. Dlatego najbardziej racjonalnym, i z korzyścią dla obu gier, byłoby rozdzieleni tej funkcji na dwie różne osoby – jedna do zarządzania zawodnikami w FIFA, a druga do PES. Jeżeli ten projekt ma być profesjonalny, to muszą w nim brać udział specjaliści, którzy znają na wylot „własne podwórko”. Póki co, cały projekt jest na początkowym etapie, trwa rekrutacja, ale co by się nie stało – dla społeczności Pro Evolution Soccer ogłoszenie eEURO 2020 w eFootball PES2020 to świetna wiadomość i bardzo duży krok do przodu w esportowym, a zwłaszcza marketingowym wymiarze. Oby tylko Konami wykorzystało tę szanse. Jeżeli pojawią się nowe szczegóły, o których będziemy mogli publicznie poinformować, to na pewno Was o nich poinformujemy.

***

IESF x eFootball PES 2020

Trzecią interesującą informacją, którą mogliście przeoczyć, bo nie było o niej zbytnio głośno, jest włączenie eFootball PES2020 do 11. edycji Esport World Championship, które zostaną zorganizowane w Seulu przez Międzynarodową Federacje Esportową (IESF).

Na liście krajów, które mają zapewniony udział w turnieju jest Polska, więc na pewno w Seulu zagra nasz reprezentant. Warto tutaj od razu zaznaczyć, że (przynajmniej na chwile obecną) jest to projekt zupełnie nie związany z tym, co tworzy PZPN. Za selekcje reprezentantów w grach (eFootball PES 2020, Tekken 7 i Dota 2) odpowiada stowarzyszenie Esports Assocation, które jest oficjalnym przedstawicielem Polski w strukturach IESF. Jeżeli wszystko pójdzie w dobrym kierunku, to już wkrótce razem z Esport Assocation i dystrybutorem gry eFootball PES2020 w Polsce, firmą Cenega, będziemy realizować ten projekt w polskiej społeczności Pro Evolution Soccer.

Warto tutaj nadmienić, że Esports Assocation kilka dni temu przejęło projekt Narodowej Drużyny Esportu, która została ogłoszona i zaprezentowana przez Kancelarie Prezydenta Polski, Andrzeja Dudy.

Na tę chwile to wszystko. Nigdy wcześniej sezon esportowy w Pro Evolution Soccer nie zapowiadał się tak ekscytująco jak w tym roku. Z racji tego, że w głównej mierze rozgrywki toczyć się będą online, oby Konami nie pokpiło sprawy z jakością rozgrywki i matchmakingiem. W tym roku jest wyśmienita okazja, aby zachęcić nowych graczy do wypróbowania gry i wypłynąć na szerokie wody. Trzymamy kciuki!